Uygundur!

Müşteri hizmetleri serisi bölüm 2: Yedek parça servisi

Wirtgen Group orijinal parçaları tam ölçüye göre makinelerimizin gereksinimlerine göre ayarlanmıştır ve uzun ömürlü olmalarıyla ön plana çıkarlar. Müşterilerimizin makine parkurunun her zaman kullanıma hazır olması için dünya çapındaki çalışanlarımız yedek parçalarımızın kullanılabilirliği için devreye giriyor.

Servis ve müşteri memnuniyeti Wirtgen Group’ta büyük harflerle yazılır. Makinelerimizin performansını en iyi şekilde desteklemek için orijinal yedek parçalar çok önemlidir. Olası arıza sürelerinin olabildiğince düşük tutulması için, gerekli yedek parçaların hızlı bir şekilde belirlenmesi müşteriye yolda gönderilmesi zaruridir. Wirtgen Group dahilindeki büyük depolama kapasiteleri ve gelişmiş lojistik, yüksek kullanılabilirlik ve yedek parçaların hızlı teslimatını sağlar. Bunun için, dünyanın her yerindeki müşteri hizmetleri çalışanları, normal çalışma saatlerinin ötesinde çalışıyorlar.

Dünya çapındaki atölyelerimizde bakım ve onarımda sadece Wirtgen Group orijinal yedek parçalar kullanılmaktadır.

Parçalar web sayfası – Yedek parça araması kolay hale getirildi

Wirtgen Group, pazardaki en çok sayıdaki mobil yol yapım makinelerine sahiptir. Buna göre makine parçalarının aşınma özellikleri ile ilgili deneyim de büyüktür. BizimParçalar web sayfasısayfamızda Wirtgen Group makinelerinin en yaygın yedek parçaları bulabilirsiniz. Son derece kullanıcı dostu ve sezgisel arama yolları ile doğru parçaları ararken faydalı ve önemli bir araçtır. Wirtgen Group orijinal parçalarına kapsamlı bir genel bakışın yanı sıra, parça web sayfası bir dizi faydalı ürün ayrıntısı sunar. Wirtgen Group’ta müşteri hizmetleri müdürü Dr. Ralf Schug, “Parça web sayfası ile dijitalleşme yolunda büyük bir adım attık ve uygun yedek parçaları ve aşınma parçalarını sipariş etmeyi, müşterilerimiz için bir kez daha kolaylaştırdık. Parçalarımız artık dünya çapındaki her şantiyeden doğrudan sipariş edilebilir. Ayrıca çeşitli şubeler, parça web sayfasında gösterilen ve müşterilerimizin son derece iyi koşullarda faydalanabileceği çekici özel kampanyalar sunmaya devam ediyor”, diyor.

Wirtgen Group, istenilen parçanın hızlı ve güvenilir bir şekilde hedefine ulaşabilmesi için dünya çapında en sık ihtiyaç duyulan yedek parça ve bileşenlerin temel bir envanterini tutar. Yedek parça sağlama konusunda uzun yıllara dayanan deneyim birikimi sayesinde ihtiyaç en iyi şekilde tahmin edilebiliyor ve önceden planlanabiliyor.

Dünya çapında iyi stoklanmış yedek parça depoları ve modern lojistik sistemleri, müşteri siparişlerinin hızlı ve sorunsuz bir şekilde işlenmesini sağlar.

“WIDOS, filosunda bir Wirtgen Group makinesi olan her müşteri için faydalıdır. Hem konforlu sipariş seçeneği ve tabii ki hem de başvuru kitabı ve kendi kendine yardımcı araç olarak.”

Dr. Ralf Schug, Wirtgen Group müşteri hizmetleri müdürü

Wirtgen Group şubelerinde meslek taşlarımız, istenilen yedek parçaları müşterilere zamanında teslim etmek için her zaman hazırdır.

Her zaman uygun parça

Wirtgen Group, kapsamlı dokümantasyon aracı WIDOS ile bir adım daha ileri gidiyor. Burada, mevcut tüm yedek parçaları, makine dokümantasyonlarını ve daha fazlasını bulabilirsiniz. WIDOS kullanıcıları, yılda sadece 60 €’luk bir lisans ücreti karşılığında her zaman devre şemalarına, kullanım kılavuzlarına ve tüm ilgili makine dokümanlarına çevrim içi ve çevrimdışı erişime sahiptir. Aylık güncellemeler, sistemin her zaman güncel olmasını sağlar. Wirtgen Group müşteri hizmetlerinin teknik danışmanları ile iş birliği içerisinde, WIDOS yardımıyla arızalı bir parça hızlı bir şekilde belirlenebilir. Sadece bir tıklama ile istek üzerine sistemden bir sipariş verilebilir. “WIDOS, filosunda bir Wirtgen Group makinesi olan her müşteri için faydalıdır. Hem konforlu sipariş seçeneği ve tabii ki hem de başvuru kitabı ve kendi kendine yardımcı araç olarak”, diyor Dr. Ralf Schug. Şu anda yaklaşık 8.000 müşteri Wirtgen Group dokümantasyon sisteminin çok yönlü seçeneklerini kullanmaktadır.

Müşterilerimiz için büyük bir artı: Wirtgen Group müşteri hizmetleri çalışanları, meydana gelen tüm makine arızalarını ve onarım seçeneklerini WIDOS’ta belgelendiriyor. Muhatap kişiler, büyüyen bu bilgi havuzu ile ihtiyaç halinde hızlı yardım sağlayabilirler.