Çalışıyor!

Müşteri hizmetleri serisi bölüm 1: Atölye servisi

Wirtgen Group servis felsefesi azami müşteri yakınlığı sunar: Makine ile ilgili tüm sorularda servis uzmanları müşterilere yerinde destek oluyor. Kendine ait çok sayıda şube ve sözleşmeli bayiler, pazarlarda mekansal yakınlık sağlıyor.

Müşteri hizmetlerinde el sanatı yeteneği ile yüksek teknoloji karşılaşıyor. Windhagen fabrikasındaki Wirtgen Group satış ve servis şirketi Almanya atölye müdürü Jochen Kohl, “Servis ekibimiz 24 saat boyunca ulaşılabilirdir ve acil durumda hızlı çözümler sağlar”, diyor. “Close to our customers”, üst seviyede uzman yakınlık anlamına da geliyor: Modern atölyeler, güvenilir bir atölye servisinin tüm yelpazesini sunar: Makinelerin muayenesi, bakımı ve revizyonu da onarım ve koruyucu bakım gibi hizmet tekliflerinden biridir. İlave donanımların üretici özelliklerini temel alarak usulüne uygun montajı da sağlanır.

Atölye servisi, organize ve hazır bir şekilde kapsamlı işler de gerçekleştirmektedir.

Uzmanlaşmış ve odaklanmış

“Wirtgen Group atölyesi olarak büyük bir avantajımız var. Biz, kendi ürün yelpazemizde uzmanlaştık”, diye açıklıyor Kohl. Üst seviyede gelişmiş makineler, servis veya onarım için nitelikli ve uzman çalışanlara ihtiyaç duyar. Bundan dolayı Wirtgen Group’ta, her zaman en yeni gelişmeleri takip eden dinamik bir eğitim sistemine güveniliyor. Böylece Wirtgen Group şubelerinin ve bayilerinin atölye ekipleri, pazarlardaki müşterilere tüm hizmet yelpazesinde yüksek kalitede hizmet sunmak için düzenli olarak ana fabrikalar tarafından eğitiliyor.

Pazara yeni Wirtgen Group makineleri geldiğinde derhal tepki veriliyor. “WIDOS bilgi sistemimiz ve teşhis yazılımı WIDIAG ile birlikte, makineleri hemen yola geri döndürmek için uygun donatım araçlarına sahibiz.” Ayrıca şubeler ve bayiler karmaşık sorunlarda Alman ana fabrikaların desteğinden faydalanabilirler.

Uzun yıllara dayanan deneyim ve pazardaki yüksek makine popülasyonu, servis konularında yüksek uzmanlık sağlıyor. Wirtgen Group atölye servisi organizasyonunun her çalışanı şirketler grubundaki bilgi birikiminin tamamına erişebiliyor. “Bu bilgi her gün büyüyor, çünkü alandan yeni bilgiler sistematik bir şekilde belgelendiriliyor ve tüm çalışanlar erişebiliyor”, diye açıklıyor Kohl.

“Düzenli atölye ziyaretleri, yüksek makine kullanılabilirliği ve düşük işletim maliyetleri olarak geri dönüyor.”

Jochen Kohl, Wirtgen Almanya atölye müdürü, Windhagen fabrikası

Özel alet sayesinde arızalar ve hatalı işlevler çabuk bulunabilir.

Fabrika seviyesinde atölye servisi

Her biri 25 m uzunluğundaki dört atölye koridorunda ve iyi aydınlatılmış bir çalışma kanalında cömert bir şekilde boyutlandırılmış salon vinçleri, Kleemann kırıcılar veya Wirtgen büyük kazıyıcılar gibi büyük makinelerde bile işlerin hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlar. Atölyeler, hassas mekanik veya elektronik yapı taşlarındaki onarım çalışmaları için de en iyi şekilde donatılmıştır. Hata aramasında teşhis bilgisayarları ve Wirtgen Group makinelerine uyarlanmış ölçüm aletleri yardım ediyor. Böylece Hamm frekans ve genlik ölçüm cihazı ile vibrasyon tamburlarının vibrasyon frekansı ve genliği kontrol edilir. Bu tür özel aletler sadece hata aramasını kolaylaştırmıyor, aynı zamanda sonraki ayar çalışmalarında da yardımcı oluyor.

Çalışmalar, dikkatli kontrollerden anında onarıma ve genel revizyona kadar uzanmaktadır. Atölyede, ör. bir kayar kalıplı finişerdeki AutoPilot Field Rovers’ın ilave donatımı gibi yeni seçenekler makineye entegre ediliyor.SP 25i.Gerekli tüm bileşenler usulüne uygun olarak kurulur ve kontrol edilir. Uygulanan çalışmaların ardından uzmanlar makineyi çok sıkı bir kalite kontrole tabii tutarlar.

Servis anlaşmalarından oluşan kapsamlı bir teklif ile müşterilerimizin başarısını destekliyoruz.

Teslimat kapsamında durma süreleri

Atölyeler, premium ürünler için sadece Wirtgen Group orijinal yedek parçalar ve aşınma parçaları kullanmaktadır. Bunlar, uyumsuzluklar göz ardı edilecek kadar ideal olarak makinelere uyarlanmıştır. Alandaki yıllara dayanan deneyim, ayrıca orijinal parçaların yüksek kalitesini ve uzun ömürlülüğünü yansıtmaktadır. Yağlar ve yağlama maddeleri burada bir istisna değildir.

“Özel olarak makinenin temel bileşenlerine uyarlanmış yağlama maddeleri, yüksek kaliteli temel yağlar ve gelişmiş katkı teknolojisi ile ideal aşınma ve korozyon koruması sunarak, performansı ve kullanım ömrünü artırıyor. Makineler, böylece sert kullanım koşullarında da tam performans sergilerler.

Ölçüye göre: Tüm Wirtgen Group makineleri için onarım, koruma ve bakım.

Optimize edilmiş performans ve kullanım ömrü

Wirtgen orijinal parçalar ve yağlama maddeleri, işletme maliyetleri sürekli düşerken makinenin uzun vadede performansı ve kullanım ömrünü artırır. “Bu bağlamda WIDOS’U da öneriyoruz”, diye ekliyor Kohl. WIDOS, sadece tek bir sistemde Wirtgen, Vögele, Hamm ve Kleemann’ın tüm yapı serileri için kapsamlı bir elektronik dokümantasyondur. Düzenli güncellemeler ile dijital dokümantasyon; komple parçalar ve fazlası yedek parça kataloğunu, kullanım kılavuzlarını, hidrolik, elektronik ve hortumlama planlarını, makine verilerini, emniyet el kitabını içerir. Yapı parçaları, ör. hızlı ve karmaşık olmadan tanımlanabilir ve ihtiyaç halinde tek tuşla sipariş edilebilir. Bundan dolayı WIDOS, atölye personeli, servis teknisyenleri, satın almacılar ve teknik yöneticiler için vazgeçilmez bir alettir.


Bireysel ihtiyaçlar için SmartService

Wirtgen Group, bunun haricinde SmartService ile esnek ve bireysel ihtiyaçlara uyarlanmış servis anlaşması sunar. Bu, satış ve servis şirketlerindeki atölyelerde görsel denetimler, aşınma incelemeleri, teknik kontroller veya yazılım güncellemeleri içermektedir. Bu önlemler yardımıyla pahalı ve planlanmamış makine arızaları önlenir. “Diğer bir avantaj, satış ve servis şirketlerinin tüm yönetim ve organizasyon işleri ile ilgilenmesidir. Böylece müşteriler tamamen asıl işlerine konsantre olabilirler. Ancak şunlar da geçerlidir: Farklı gereksinimler farklı çözüm yaklaşımları gerektirir. “Bundan dolayı SmartService modüler yapıdadır ve tamamen kişisel isteklere göredir”, diye ekliyor Jochen Kohl.