Iga uus tee saab alguse aluste ehitusest

Loodus ei paku alati ideaalseid aluspõhjatingimusi, olgu see siis teede või tsiviilehituses. Üsna tihti vajab olemasolev pinnas kandevõime parandamiseks eeltöötlemist, teises kohas jälle suured kivimassiivid tasandamist. Mis meetodeid kasutatakse vundamentide ehituseks?

Pinnase tihendamine

Kuna pinnas on sageli ebapiisavalt siduv, on enne teekatte ehitamist vaja tegeleda mullatöödega. Tihendamine on kõige tähtsam protsess mullatööde juures. Tihendamise eesmärk on vähendada pinnase hulka, mis on täidetud õhu ja veega. See annab pinnasele vajalikud omadused: pinnas saab rohkem vastuvõtlikumaks koormustele, mida põhjustavad liiklus ja kliima. Dünaamiline tihendamine vibratsiooni- või ostsillatsioonirullidega on eriliselt tõestanud oma efektiivsust selliste tööde juures, kuna see tihendab pinnast kombinatsioonis vibratsiooniga trumlist ja rulli raskusega.

Siduvaid pinnaseid on parim tihendada klotsbandaažiga rullidega ja suurte amplituudidega, samas mittesiduvad pinnased saavad efektiivseimalt tihendatud sileda valtsi ja madalate amplituudidega. Siis on aluskiht valmis katendi ehitamiseks - juhul kui on tagatud, et see ei sisalda siiski veel liiga palju niiskust. Sellisel juhul tuleb pinnast lisaks veel stabiliseerida.

Pinnase stabiliseerimine

Ekstreemselt siduvad ja märjad pinnased ei ole sobivad rullidega tihendamiseks. Sellistel juhtudel tuleb olemasolev pinnas kõigepealt stabiliseerida, et parandada selle kandevõimet ja valmistada see katendi ehituseks ette.

Stabiliseerimine tagab, et vesi on kestvalt seotud pinnasesse. See saavutatakse lubja või tsemendi segamisega pinnasesse. Eriti just tsemendiga stabiliseerides saavutatakse aluskiht, mis on kindel nii liikluskoormusele, vee sissepääsule kui ka külmumisele. Pinnas mis vajab stabiliseerimist, on sageli soine ja sellel saab sõita ainult võimsate sõidukitega, millel kõik rattad veavad. Sel põhjusel on pinnasestabiliseerijatel suured rehvid, hea haardumine ja võimas sõiduajam. Nende segamisrootorid segavad eelnevalt laotatud sideaine pinnasesse kuni 56 cm sügavuselt ühe läbimisega. See vähendab vee sisaldust ja teeb pinnase sõmeraks, mis on ideaalne edasiseks tihendamiseks vibrorullidega.

Trassi ettevalmistamine

Kivisel maastikul teid ehitades tulevad appi külmfreesid või mäekombainid, mille abil saab tulevase tee asukoht ettevalmistatud.

Lõhkamine on üsna levinud meetod teede rajamiseks paekivisse, kilti, graniiti või mõnda teise kivimisse. See põhjustab vibratsiooni, müra ja tolmu. Kui lõhkamine on takistatud lähedalasuvate hoonete, tehaste või raudteede tõttu, siis need trassid lõigatakse läbi kivimi. See keskkonnasõbralik meetod eemaldab kivimi ilma vibratsioonideta.

Samal ajal kui karbiidterad lõiketrumlil tegelevad lõikamisega, transporditakse purustatud materjal pöörleva mahalaadimiskonveieri abil autodele . Tänu ühtlasele tüki suurusele saab sama materjali taaskasutada täiteks ilma edasise töötlemiseta. Teed on nüüd võimalik rajada ilma raskusteta täpselt profileeritud pinnale.

EN ET