"Down Under" ülkesinde Benninghoven performansı.

Yatala, Avustralya'da çevre dostu teknoloji ile bir TBA 4000'nin işletime alınması

Yatala |Queensland, Avustralya

Benninghoven'dan taşınabilir asfalt karıştırma tesisi Tip TBA dünya çapında rağbet görmenin keyfini sürüyor. Aynen Yatala’da (Queensland) da olduğu gibi. COLAS Australia Group burada bir TBA 4000'i işletime aldı. Bu yatırımla, yol yapım şirketi sürekli yüksek kalite ve miktarda sıcak asfalt karışımı üretmek ve bu sırada % 40'a kadar geri dönüşüm oranı ve mümkün olduğunca enerji verimliliği elde etmek amacıyla çalışıyor. Ayrıca, COLLAS sıcaklığı azaltılmış asfalt üretimi için köpük zift modülünü de entegre etmiştir.

Benninghoven teknolojisi, Avustralya'nın tüm ülke teknik özelliklerinin ve müşteri gereksinimlerinin karşılanmasını garanti eder. Bunlar genellikle "Warm Mix Asfalt", yani sıcaklığı azaltılmış asfalta yöneliktir. Genel olarak TBA, dünya genelindeki operatörlerin ve kullanıcıların takdir ettiği, seçilen konfigürasyonda çok yönlü özellikleri ile öne çıkmaktadır.

Tolles Produkt

TBA 4000'in öne çıkan özellikleri, Yatala, Avustralya

TBA 4000
320 t/sa

TBA 4000'nin maksimum karıştırma kapasitesidir

Güçlü tesis performansı ve geliştirilmiş geri dönüşüm teknolojisi

COLAS Australia Group, sürdürülebilir yol yapım ve bakım çözümleri için lider bir şirkettir. Bu konumunun hakkını daha da iyi vermek için yol yapım şirketi, birçok talebi karşılayan bir asfalt karıştırma tesisi tedarikçisi aradı. COLAS Australia Group CEO'su Thierry Madelon, "TBA'ya karar verdik, çünkü halihazırda Benninghoven'in üç karıştırma tesisiyle çok iyi deneyimler edindik. Ayrıca tesisin yüksek verimliliği mümkün kılması ve eski asfaltımızı yeniden değerlendirebilmemiz de bizim için önemliydi." diye belirtiyor. "TBA bizim tarafımızdan talep edilen diğer tüm teknik özellikleri de karşılamaktadır.”

Çok değişkenli eklemeli soğuk besleme sistemi, % 40'a varan geri dönüşüm oranından sorumludur. Bu sistem, yenileme projelerinde küçültülmüş, eski asfaltı doğrudan düzenli olarak TBA 4000'nin 4 tonluk mikserine aktarıyor. Bu sayede, büyük miktarda soğuk ve sıcak malzeme karşı karşıya geldiğinde her zaman oluşan buhar darbeleri önleniyor. Böylelikle mikser ve diğer tesis bileşenleri korunuyor.

Sürdürülebilir ve enerji tasarruflu: COLAS'tan TBA 4000.

Çok değişkenli besleme sistemi

Eski asfaltın % 40'a kadar soğuk geri dönüşümü: Çok değişkenli besleme sisteminin önemli noktaları

 • Mikserde koruyucu, düzenli besleme sistemli soğuk geri dönüştüren besleme sistem
 • Bu sayede su buharı genleşmesi sırasında oluşan buhar şoku önlenir
 • Malzeme ve bileşenleri korur
 • Patentli sistem (Avrupa patenti EP 2554746B1)
 • Titiz tartma teknolojisi sayesinde çok hassas dozajlama
 • Soğuk geri dönüşümde mümkün olan en yüksek ek oranları
 • Trinidad, kauçuk granüller vb. gibi yapışmayan tüm molozlar için dozajlama olanağı


Ek orta halkası

İkinci entegre geri dönüşüm besleme sistemi, eski asfaltı doğrudan kurutucu tambura aktarır.

Çeşitli reçeteler için 10 ön dozlayıcı ve dört zift tankı

COLAS, olası asfalt reçeteleri için geniş bir yelpazenin olmasına özellikle önem vermiştir. COLAS Queensland Müdürü Cameron Nisbett, "Müşterilerin sıcak asfalt karışımına yönelik talepleri yoğun. Asfaltın kullanım amacına göre farklı miktarlarda geri dönüşüm oranları eklenebilir. Zift için de reçeteye göre farklı türler gerekiyor.” diye vurguluyor. Yatala'daki COLAS'ın TBA 4000’i, bu noktada birçok tesis seçeneği sunar. Tesis, farklı tane büyüklüklerinde beyaz mineral için sekizden fazla ön dozlayıcıya sahiptir. Geri dönüştürülmüş malzeme, farklı tane büyüklüklerinde iki adet ön dozlayıcı ile de sunulmaktadır. Ayrıca zift için COLAS dört çeşitte ulaşılabilir ve böylece özel reçete üretilebilir. Bunun için gerekli zift tankları, Benninghoven'ın 300 mm kalınlığında yalıtımla birlikte elektrikli ısıtma ile elde ettiği büyük enerji tasarrufu ile öne çıkar.

COLAS Australia Group'un tesis ve filo müdürü Thierry Dulac, "Bu donanımla sayesinde, reçete alternatörü ile birlikte müşterilerimizin bize yöneltmiş olduğu tüm istekleri karşılayabiliriz." diye açıklıyor. Reçete alternatörü, Benninghoven'ın kullanıcı dostu BLS 3000 kontrol sisteminin çok sayıdaki öne çıkan özelliğinden biridir. Mikser yöneticisi burada önceden kaydedilmiş reçeteler arasından seçim yapabilir; böylece tüm tesis otomatik olarak tüm parametreleri üretilecek sıcak asfalt karışımına ayarlar.

Geri dönüştürülmüş malzeme beslemesi için Benninghoven reçete alternatörü büyük bir destektir. BLS 3000 Benninghoven kontrol sisteminin bu yazılım seçeneği, geri dönüşüm hızının dinamik olarak değiştirilmesine izin verir. Bu, örneğin mikser yöneticisinin sürgü ayarı kullanarak herhangi bir zamanda % 100 beyaz mineral kısmıyla başlatılan bir işe eski asfalt ekleyebileceği anlamına gelir. Beyaz mineral kısmı ve ilgili reçetenin zift, dolgu vb diğer tüm malzemeleri, otomatik olarak ayarlanır ve sıcak asfalt karışımın tane çapı dağılımı eğrisi reçeteyi değiştirmeden, sabit sıcaklıkta ve sabit kalitede aynı kalır.

Toplam on adet ön dozlayıcı (aşağıdaki resimde gösterilmiştir) ve dört adet zift tankı: COLAS'ın TBA 4000’i büyük bir yelpazede asfalt reçetelerini mümkün kılar.

Köpük zift modülü enerji tasarrufunu yükseltir

Geri dönüşüm teknolojisinin yanında, köpük zift modülü de enerji tasarruflu çalışmaya katkıda bulunur. Bu sayede TBA 4000, sıcaklığı azaltılmış asfaltlar üretebilir. Geleneksel sıcak asfalt ile arasındaki temel fark 20–40 °C daha düşük işleme ve kurulum sıcaklığıdır. Böylece, yapıştırıcı köpük zift ile sıcak asfalt karışımlarının üretim prosesi toplam enerji bilançosunu iyileştirir ve asfalt üretimindeki emisyonları azaltır. Günlük 2.000 t kapasite ile 1.800 l ısıtma yağı veya enerji eşdeğeri tasarrufuna ve 6 t daha az CO salınıma ulaşılır.

Asfalt üretimindeki sıcaklık düşüşü için zift viskozitesinde geçici bir azalma gereklidir ve buna da su eklenerek ulaşılabilir: Benninghoven köpük zift modülünde sıcak zifti suyla karıştırarak zift, orijinal hacmine göre birçok kez köpüklenmiştir. Teknoloji, geniş yüzey alanı sayesinde kaya malzemelerinin ıslanma kabiliyetini de artırır.

Köpük ziftin dozajlaması, enjeksiyon çubuğu aracılığıyla doğrudan miksere gönderilir. Ziftin köpürmesi hariç, üretim prosesi değişmeden kalır. Bu nedenle köpük zift sadece çevreye fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda işletmeciye de yarar sağlar.

* Deutscher Asphaltverband e.V., asfalt rehberi, sıcaklığı düşürülmüş asfaltlar

"Köpük zift modülü, mümkün olduğunca sürdürülebilir bir çalışma yürütme hedefimize bizi yakınlaştırıyor. Çünkü düşük üretim sıcaklıkları, daha az enerji tüketimi ve dolayısıyla daha az CO₂ emisyonu anlamına da geliyor."

Thierry Dulac, Tesis ve Filo Müdürü
COLAS Australia Group

Benninghoven köpük zift modülü: Tartma karıştırma bölümüne entegre olan teknoloji, sıcaklığı azaltılmış asfalt üretimini mümkün kılar. Miksere enjekte edilen köpüklü bağlayıcı, geniş yüzey yapısı sayesinde minerali veya geri dönüştürülmüş malzemeyi optimum şekilde enjekte edebilir ve uzun süreli dayanıklılık sağlar.

Köpük zift öncüsü WIRTGEN GROUP'tan kanıtlanmış teknoloji

Köpük zift, yolların yapımında ve yenilenmesinde giderek daha önemli bir rol oynayan ve uluslararası yol yapım yetkilileri ve inşaat firmalarının odağı haline gelen uluslararası çapta köklü bir bağlayıcı maddedir.

İşlemin avantajları:

 • Büyük enerji tasarrufu sayesinde çevre dostu
 • Daha düşük yakıt tüketimi sayesinde kaynakları korur
 • Ziftin daha az eskimesi ve daha az tesis aşınması nedeniyle malzemeleri korur
 • Düşük değişken maliyetler sayesinde ekonomik

Benninghoven brülör esnekliği artırır

EVO JET de verimliliğe katkıda bulunuyor. Bu Benninghoven brülörü farklı dört yakıta kadar yakıt yakar. Isıtma yağı, doğal gaz, sıvı gaz, kömür tozu ve biyokütle-sıvı yakıtlar (BtL) tek bir düğmeye basılarak değiştirilebilir. Bu sayede işletmeciler ham madde pazarlarından daha bağımsız hale gelir ve her zaman güncel en ucuz yakıtı seçebilirler. Modern frekans kontrolü, tüketim açısından yüksek etkinlik sağlar.

TBA 4000'in seçilen tesis yapılandırmasıyla, COLAS Australia Group için gelecek parlak. Ayrıca Avustralya eyaletindeki şirket müşterileri, bir TBA 4000 ile çevre dostu bir şekilde üretilen birinci sınıf sıcak asfalt karışımları da dört gözle bekleyebilirler.