W 240 CRi ile yerinde soğuk geri dönüşüm

Kendini kanıtlamış teknoloji – Köpüklü bitüm ile soğuk geri dönüşüm

Wirtgen Group Production System, Paris yakınlarında yerinde soğuk geri dönüşüm ile emisyonlardan ve kaynaklardan tasarruf sağlıyor

WirtgenGroup’un güçlü makineleri yol yapımına sürdürülebilirlik getiriyor. Kaynak koruması, emisyon azaltımı ve hızlı kullanılabilirlik, modern bir şantiyenin öncelikli hedefleridir. Tüm makinelerin kombinasyonu ve Wirtgen Group’un uzmanlaşmış teknolojileri tam da bu avantajları sunmaktadır. Burada, Colas şirketinde görüldüğü üzere, makineler tam da Production System olarak adlandırılan bir iş birliği içerisinde tüm potansiyellerini kullanabilirler.

Fransa | Saint-Léger-en-Yvelines

Colas şirketi, Fransa'nın Yvelines bölümündeki bir bağlantı yolunun yenilenmesi sırasında Wirtgen Group’un bir soğuk geri dönüşüm katarını kullandı. Colas, yol yapımını daha ekolojik bir şekilde tasarlamak için daima yeni olanaklar arayan, dünya çapında faaliyet gösteren bir şirkettir. Tam da bu amaçla 4 km uzunluğundaki bir bölüm soğuk geri dönüşüm yöntemiyle yenilendi. Mevcut yol yüzeyinden bitümle stabilize edilmiş malzeme (BSM), yeni taşıma katmanı olarak üretildi. Kullanılan makineler, köpüklü bitüm ünitesine sahip bir Wirtgen W 240 CRi soğuk geri dönüşüm makinesi, bir Vögele SUPER 1800-3i ve yakıt tasarrufu sağlayan Power Hybrid teknolojisine sahip iki Hamm silindir HD 120i VO ve HD 90 PH.

Burada, W 240 CRi ile yerinde soğuk geri dönüşüm ile ilgili videoyu izleyin

Soğuk geri dönüşüm teknolojisinin W 240 CRi ile başarılı tanıtımı

Soğuk geri dönüşüm makinesi, Wirtgen Fransa tarafından tanıtım makinesi olarak sağlanmıştı. Colas, teknolojinin avantajlarını anladı ve bu arada kendine ait bir soğuk geri dönüşüm makinesi satın aldı.

Şantiye, Gambaiseul und Saint-Léger-en-Yvelines konumları arasındaki bağlantı yoluydu. Burada uzun süreli trafik yüklenmelerinin yaşanmaması için, soğuk geri dönüşümde zaman avantajı önemli faktörlerden birisidir. Toplam 22.800 m²'lik bir alana sahip şantiye sadece 8 iş gününde geri dönüştürüldü. Bu mesafe, geleneksel yapı yönteminde üç ila beş hafta boyunca trafiğe tamamen kapatılmak zorundaydı.

Emisyonları olabildiğince düşük tutmaya çalışmaya karşı özel bir ilgi vardı. Hem CO₂ emisyonlarının azaltılması hem de kamyon ile malzeme nakliyesine gerek olmaması sayesinde çevre yükünün azaltılması, bu tür girişimlerde önemli bir rol oynamaktadır. Yerinde soğuk geri dönüşüm, her iki faktör için de ön plana çıkan bir teknolojidir.

Jean-Paul Ripolli, Donanım alanı müdür, Colas

“Bu tür bir yöntemin ana avantajı, yerinde geri dönüşüm yapılmasıdır. Malzemeyi nakletmiyoruz. Yerinde soğuk geri dönüşüm teknolojisi sayesinde malzeme yerinde kalır ve köpüklü bitüm ilave edilmesiyle yüksek kaliteli bir karışıma dönüşür. Bu hazırlık süreci sayesinde normalde olması gereken diğer tüm malzeme nakillerinden tasarruf ediliyor ve köpüklü bitüm ile karışım yöntemiyle % 60’e varan CO₂ tasarrufu sağlanıyor.“

Jean-Paul Ripolli, Donanım alanı müdür, Colas

Soğuk geri dönüşüm burada saatte 20 LKW tasarruf sağlıyor.

Özellikle lojistiğin azaltılması büyük bir rol oynamaktadır. Eski malzemeyi götüren daha az kamyon ve aynı şekilde daha az yeni malzeme gelişi. Bu şantiyede saatte yaklaşık 20 kamyon ve taşınması gereken yaklaşık 11.000 ton malzeme tasarrufu hesaplanmıştır.

Ancak yenilikçi yöntem ve köpüklü bitüm kullanımı bu tasarrufları mümkün kılıyor. Bitüm işlemesinde uluslararası uzman olan Colas, ideal ham madde olan sıcak bitümü bizzat kendisi teslim etti.

Yerinde soğuk geri dönüşüm Fransa Yvelines’de bir bağlantı yolunun yenilemesinde emisyonlardan ve kaynaklardan tasarruf sağlıyor.

"Sadece değerli yapı malzemesi olan asfaltı geri dönüştürerek, yeni kaynaklara başvurmak ve çıkarılan malzemeleri bertaraf etmek zorunda kalmıyoruz."

Alexandre Ludovic, Asfalt yapımında ekip lideri, Colas
Soldan sağa doğru Hadrien Brousson, Alexandre Ludovic

Wirtgen Group Production System’in tam performansı

Wirtgen Group’un Production System’i mevcut yol malzemesi ve sıcak bitümü köpüklü bitüm olarak kullanarak, yeni, yüksek kaliteli bir yapı malzemesi üretti ve yerinde işledi. Soğuk geri dönüşümde üretilmiş taşıyıcı katmanlar son sıkıştırmadan hemen sonra trafiğe açılabilir. Böylece bu yapı önlemi ile trafik aksaklığı minimum seviyeye indirilebildi.

Şantiyenin malzeme numuneleri öncesinde Wirtgen laboratuvar ekipmanı ile Colas laboratuvar ekibi tarafından üretildi ve test edildi. Ön incelemeler, soğuk geri dönüşüm makinesinin yol alt yapısını yapısal olarak onarmak için çalışmaya başladığı bağlantı elemanı miktarlarıyla sonuçlandı. Bağlantı elemanı olarak % 1 kireç, % 2,4 köpüklü bitüm ve ideal bir sıkıştırma için %2,5 su karıştırıldı.

Soğuk geri dönüşüm makinesi bir yapı adımında genişletmeyi mümkün kılıyor

Trafik güvenliğinin iyileştirilmesi için D111 5,1 m’den 5,7 m‘ye genişletilmelidir. Soğuk geri dönüşüm makinesi bu genişletmeyi, yeni asfalt malzemesi olmadan bir yapı adımında mümkün kılıyor. Böylece yaklaşık 500 t ham maddeden ve komple bir yapı adımından tasarruf sağlanabilidi. Bu tür yenileme önlemleri, belediyelere kısmen kendi bisiklet şeridini de oluşturma imkanı sunuyor. Bu da bölge için kesinlikle ekonomik bir faktör olabiliyor.

Wirtgen Group soğuk geri dönüşüm katarı görev başında: Yapı yöntemi

Bir Wirtgen W 60i soğuk kazıma makinesi yolun omuzlarını 60 cm genişliğinde ve 10 cm derinliğinde kazıdı. Kazınmış malzeme, soğuk geri dönüşüm makinesinin doğrudan işlemesi için şerit ortasında bırakıldı. Bir Streumaster SW 19 SC bağlantı elemanı serici, %1 oranında belirlenen ilave kireç miktarını ilk geri dönüşüm şeridi üzerine dağıttı. W 240 CRi önceden yerleştirilen malzemeyi kireçle birlikte 2,35 m çalışma eninde Downcut kesme prosesine aldı. Çalışma derinliği, 10 cm ile soğuk geri dönüşümde sürdürülebilir bir BSM katmanının tam olarak gereken minimum kalınlığına ulaştı. Aynı anda, entegre Vario köpüklü bitüm püskürtme ünitesi ile köpüklü bitüm olarak standart bitüm eklenmesiyle homojen bir BSM taşıyıcı katman üretildi. Kalite kontrolleri yapan Rosine Confais, "Soğuk bir geri dönüşüm katarından beklentim, malzemenin çapraz yönde homojen olması, karışıma uygun bir elek hattı oluşturması, güzel bir yüzey bırakması ve eşit olarak üretmesidir.” dedi.

BSM malzemesinin büyük avantajı, uzun kullanım ömrüdür. BSM, geleneksel taşıyıcı katmanlara gör uzun vir süre boyunca çatlak oluşumuna karşı dayanıklıdır. Uzun yıllara dayanan uluslararası deneyimler, çok çeşitli referans projelerdeki dayanıklılığı doğruluyor ve köpüklü bitüm ile soğuk geri dönüşümü alternatif standart süreç haline getiriyor.

Saatte 220 ton BSM

Katar, sunulabilir 5 ila 7 m/dak hız ve bundan elde edilen yaklaşık 220 t/saat verimlilik ile çok iyi gidiyordu. Soğuk geri dönüşüm makinesinin 800 t/saat üretim hızı bu inşaat projesi için gerekli değildi. Malzeme, geri dönüşüm makinesi tarafından doğrudan Vögele SUPER 1800-3i deposuna iletildi. Bu da malzemeyi 2,85 m çalışma enine serdi. Konuma mükemmel uyumlu serimi Niveltronic Plus ile AB 500 VT sağladı. Böylece finişerin arkasında, son sıkıştırmaya hazır, konumu ve profili uygun, mükemmel yeni BSM taşıyıcı katman uzanıyordu.

Rosine Confais, Kalite kontrol

"Wirtgen Group'un serpme aracı, geri dönüşüm makinesi, finişer ve silindirlerinden oluşan Production System’i, mükemmel bir sonuç elde etmek için idealdir. Sonunda elinizde hazır bir şey var. Doğrudan üzerine sürüş yapabilirsiniz – tıpkı mükemmel bir yol yüzeyi gibidir."

Rosine Confais, Kalite kontrol

Finişerden sonra Hamm silindirler geliyor

İnşaat projesinin tamamlanması için Hamm yol yapım tamburları kullanıldı. Bir tandem silindiri HD+ 120 VO BSM katmanının ilk sıkıştırmasını sağladı. Titreşim, en hızlı sıkıştırma sonuçları sağladı. İkinci HD 90 PH, Power Hybrid teknolojisi sayesinde çok verimli bir şekilde sıkıştırma bitişini üstlendi – buna ilave yakıt ve emisyon tasarrufu dahildi. Yeni BSM katmanı bir lastik tekerlekli tambur kullanımından sonra geçici olarak trafiğe açıldı.

4 cm kalınlığında asfalt katmanından oluşan son üst yapı, saha sonra gerçekleşebildi.

İnşaat projesi olarak yerinde soğuk geri dönüşüm, geleneksel yenileme yöntemlerine göre önemli ölçüde farklıdır. Şantiye lojistiği diğer bir farktır, fakat avantajlar açık olarak ortadadır.

Yapı malzemesinin yüzde yüz yeniden kullanılmasıyla şunlar oluşmaktadır:

  • Belirgin şekilde azaltılmış kaynak kullanımı
  • Azaltılmış toplam emisyonlar
  • Düşük toplam maliyet
  • Kolaylaştırılmış bir lojistik

Alt yapının üst seviyede kullanılabilirliği

  • Wirtgen Group Production System ile toplam yöntem sadece bir geçişe ihtiyaç duyar.
  • Hatta tek şeritli şantiye olarak da uygulanabilir
  • Daha kısa yapım süresi
  • Yeni bir kapatıcı katman ile üst yapı öncesi trafiğin geçici olarak açılması mümkün

Wirtgen Group'un D111'deki soğuk geri dönüşüm uygulaması hakkında gerçekler ve rakamlar

Wirtgen Group makineleri kullanımda
Wirtgen W 60i
Ön kazıyıcılar
Streumaster SW 19 SC
Kalk ön serpmesii
Wirtgen W 240 CRi
Kazımak, BSM üretmek, yüklemek
Vögele SUPER 1800-3i
BSM’nin serimi ve ön sıkıştırması
Hamm HD+ 120i Oscillation
BSM son sıkıştırması
Hamm HD 90 PH
BSM son sıkıştırması
Geri dönüşüm parametresi
Geri dönüşüm yöntemi
Yerinde soğuk geri dönüşüm
Bağlantı elemanı
Köpüklü bitüm
İlave edilen bağlantı elemanları
Kireç
Geri dönüşüm derinliği
10 cm
Üretkenlik
220 t/saat
Toplam hacim
3.300 m³
Geleneksel yol yenilemeye göre*

*tasarruf edilen kamyon nakliyesi
> 700
Şantiye parametreleri
Yol uzunluğu
4.350 m’den
Genişletme öncesi yol genişliği
5,1 m’den
Genişletme sonrası yol genişliği
5,7 m’den