Kiekvienas naujas kelias pradedamas grunto stabilizavimo darbais

Gamta ne visada suteikia žemei idealias sąlygas - ar tai būtų civilinės inžinerijos ar statybiniai inžineriniai projektai. Neretai esamą dirvožemį reikia iš anksto apdoroti, siekiant pagerinti jo laikomąją galią. Kitose vietose, reikia masiškai išlyginti uolienas. Kokie metodai naudojami klojant pagrindą?

Grunto tankinimas

Kadangi gruntas dažniausiai yra purus ir nepakankamai molingas, prieš klojant bazinį sluoksnį reikia atlikti žemės darbus. Tankinimas yra svarbiausias žemės darbų procesas. Tankinimu siekiama sumažinti grunto pripildymą oru ir vandens kiekiu. Taip suteikiama gruntui pageidaujamų savybių: jis tampa labiau atsparus intensyvaus eismo ir klimato poveikiui. Dinaminis tankinimas volais turinčiais vibracija arba osciliacija pasirodė itin veiksmingas grunto darbams, nes gruntas veikiamas ne tik vibracijos, bet ir volo masės.

Molingas gruntas geriausiai sutankinamas naudojant volus su kumšteliniais segmentais ir didele amplitude, o smėlingas gruntas yra efektyviau sutankinamas volu su lygiu būgnu ir mažesne amplitude. Pagrindas yra paruoštas asfaltavimui - su sąlyga, kad jame nėra like per daug drėgmės. Kitu atveju, jis taip pat turi būti stabilizuotas.

Grunto stabilizavimas

Labai molingas ir šlapias gruntas netinka sutankinimui volais. Tokiais atvejais gruntas turi būti stabilizuotas, pirmiausiai, kad pagerintų savo laikomąją galią ir būtų tinkamai parengtas kaip pagrindas kitam sluoksniui.

Stabilizavimas užtikrina, kad vanduo patvariai laikysis grunte. Tai pasiekiama pridedant kalkių arba cemento rišiklio į dirvą. Ypač, kai gruntas su cementu yra stabilizuotas, pagrindas tampa atsparus eismo apkrovoms, vandeniui ir šalčiui ilgą laiką. Dumblingas gruntas gali būti stabilizuotas, tik su galinga transporto technika, kuri yra su visais varančiaisiais ratais. Dėl šios priežasties, grunto stabilizavimo technika turi didelias padangas su giliu protektoriumi, pasižymi gera trauka ir turi galingą pavaros sistemą. Technikos maišymo sraigtai sumaišo anksčiau paskleistą rišiklį į 56 cm gylį su gruntu. Tai sumažina vandens kiekį ir padaro gruntą tinkamą tankinimui vibraciniu volu.

Frezavimo operacijos

Kai važiuoji keliais uolietu reljefu, gruntas kelių statybai yra paruošiamas medžiagų gavybos įrenginiais ir kelio frezomis - ar kaip pasakytų profesonalai: "iškirsti kelią".

Tiesiant naujus kelius yra vykdomas sprogdinimas, kai pasitaiko klinčių, skalūnų, granito ar kito akmens sluoksniai. Tai sukelia vibraciją, triukšmą ir dulkes. Jei sprogdinimui trukdo netoliese esantys pastatai, pramonės įmonės ar geležinkelio atšakos, keliai tiesiami skaldant uolienas. Tai yra ekologiškas būdas apdirbti uolienas be vibracijos.

Pjovimo proceso metu skalda per sukimosi konvejerį pakraunama į sunkvežimius. Dėl vienodų dalelių dydžio, ji be tolesnio perdirbimo gali būti pakartotinai naudojama kaip užpildas. Dabar keliai be jokių sunkumų gali būti tiesiami ant tiksliai suformuoto paviršiaus.

EN LT